Żele medyczne to innowacyjny zestaw squishy

lekarz
Leki mają różne kształty i rozmiary – od zwykłych tabletek po te, które są mniej komfortowe. Ale jedną z nieoczekiwanych form dostarczania leków są żele. Mówimy o lepkim, półstałym, lepkim materiale, który można nakładać na naszą skórę lub wstrzykiwać w nasze ciała. Aby naprawić tę niesprawiedliwość, przedstawiamy siedem najnowszych innowacji medycznych w technologii żelowej, które zostały wdrożone lub już istnieją.

Kontrola urodzeń u mężczyzn

Antykoncepcja dla mężczyzn poza prezerwatywami lub zabiegami chirurgicznymi od dawna jest gorącym celem w medycynie i prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiła się w postaci żelu do stosowania miejscowego. Pierwsze zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne produktu o nazwie NES/T przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych i innych krajach od 2018 roku. Żel jest połączeniem testosteronu i leku Nestorone, który jest hormonem progestagenowym i jest wcierany codziennie w skórę. ramiona i ramiona.

Badania pokazują, że Nestorone może niezawodnie powodować przejściową bezpłodność u mężczyzn, ale kosztem obniżenia naturalnego poziomu testosteronu, co prowadzi do wielu niepożądanych skutków ubocznych, takich jak zmniejszenie popędu seksualnego. Mamy nadzieję, że przywracając testosteron, można przeciwdziałać tym skutkom ubocznym, jednocześnie utrzymując bezpłodność mężczyzn. Oczekuje się, że wyniki tego badania zostaną opublikowane na początku przyszłego roku, ale wczesne sygnały sugerują, że działa tak dobrze, jak oczekiwano. Będą jednak przeprowadzać bardziej obszerne testy i prawdopodobnie co najmniej kilka lat, zanim będziemy mogli oczekiwać, że NES/T stanie się głównym nurtem.

Ból pleców

Ból pleców jest nadal jedną z najczęstszych i najtrudniejszych do opanowania chorób życiowych. Jednak nowe badania opublikowane w tym tygodniu dają nadzieję, że leczenie żelami może pomóc osobom z określonymi przyczynami bólu pleców. Na początku badania eksperymentalny hydrożel został wstrzyknięty w plecy 22 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową dysku (DDD), stanem, w którym miękkie dyski między rdzeniem kręgowym zaczynają się zużywać. Leczeni pacjenci doświadczyli znacznej poprawy bólu, ze średnią redukcją o 5 punktów w skali bólu od 1 do 10 (7,1 do 2), która utrzymywała się przez co najmniej sześć miesięcy później.

Żele do wstrzykiwań są dostępną opcją w przypadku bólu przewlekłego, ale wydają się przynosić jedynie niewielkie korzyści. ReGelTec, producent tego żelu drugiej generacji, o nazwie Hydrafil, jest optymistą, że zapewni większą ulgę w bólu i będzie bardziej niezawodny dla osób z DDD. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić potencjał żelu.

Choroby autoimmunologiczne

Od lat pięćdziesiątych wstrzykiwanie żelu pomaga ludziom z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń. Żel zawiera kortykotropinę, hormon występujący naturalnie w naszym organizmie, który pomaga zmniejszyć stan zapalny. W tym roku żel został również zatwierdzony do leczenia zaostrzeń stwardnienia rozsianego i reumatoidalnego zapalenia stawów, a także zwiększonego oddawania moczu z powodu zespołu nerczycowego.

Choroba sercaChociaż serce jest potężnym narządem, często ma ograniczoną zdolność samoleczenia po poważnym urazie, takim jak zawał serca. Wcześniejsze próby wstrzyknięcia komórek macierzystych bezpośrednio do serca w celu przyspieszenia jego gojenia okazały się trudne i większość z nich nie przetrwała tego procesu. Ale w tym tygodniu zespół brytyjskich naukowców poinformował, że stosowanie żelu jako metody porodowej może pomóc w obejściu tego ograniczenia. W eksperymentach na myszach odkryli, że ich zastrzyk na bazie żelu może działać jak rusztowanie dla tych komórek, umożliwiając im skuteczne wejście do serca i jego regenerację.

Badania na ludziach będą kolejnym wielkim krokiem, ale mogą doprowadzić do znacznych postępów w leczeniu chorób serca.

Łatwiejsze do połykania tabletek

Mówiąc o przyjmowaniu tabletek, niewielka ilość żelu może pomóc w smarowaniu niektórych leków. W maju tego roku naukowcy z MIT i Brigham and Women’s Hospital opublikowali badania pokazujące, że ich nowy żel może znacznie ułatwić ludziom połykanie niektórych leków.

Żele lub ich kości roślinne można wytwarzać niedrogo i łączyć z materiałami jadalnymi, takimi jak wosk pszczeli, w celu uzyskania szerokiej gamy tekstur i lepkości, od mieszanek białkowych po jogurt. Do tej pory wykazali, że można go stosować do dostarczania skutecznej dawki powszechnie stosowanych leków przeciwbakteryjnych dla dzieci na całym świecie, takich jak antybiotyk azytromycyna, ale teoretycznie wiele leków można formułować w postaci żelu.

Naukowcy planują teraz przeprowadzenie badania klinicznego fazy I w nadchodzących miesiącach.

Choroba Parkinsona

Naukowcy próbują wykorzystać lepkość żelu, aby lepiej pomagać ludziom z chorobą Parkinsona. W zeszłym roku australijscy naukowcy opublikowali badanie na myszach, które wykazało, że komórki macierzyste mogą być bezpiecznie i skutecznie dostarczane do mózgu za pomocą hydrożelu do wstrzykiwania. Tam żel pozwala komórkom lepiej przeżyć i rozpocząć regenerację neuronów utraconych w stanie zwyrodnieniowym. W badaniach na zwierzętach wydawało się, że leczenie żelem przywracało ruch zwierzętom z objawami podobnymi do choroby Parkinsona.

W innym miejscu inni naukowcy pracują nad opracowaniem żelowego sprayu do nosa, który może dostarczać lewodopę bezpośrednio do mózgu. Lewadopa jest powszechnym sposobem leczenia choroby Parkinsona, ale jej skuteczność z czasem zanika, po części dlatego, że organizm rozkłada ją, zanim dotrze do mózgu.

Terapia genowa

Dla osób z rzadkim, ale niebezpiecznym dziedzicznym schorzeniem skóry zwanym chorobą motyla, miejscowy żel zawierający wirus, który zmienia DNA, może pewnego dnia być pomocny .

Pacjenci z bolesnym stanem znanym jako pęcherze naskórkowe nie są w stanie wytwarzać białek, które pomagają skórze się regenerować. Bez tych białek ich skóra ma skłonność do rozdzierania się i pozostawiania ran, które często nigdy w pełni się nie goją.

Ale w małym badaniu opublikowanym w marcu, pacjenci, którym podano żel do terapii genowej, stwierdzili lepsze gojenie się ran niż pacjenci, którym podano placebo. Żel zawiera wykastrowaną wersję wirusa opryszczki pospolitej, która została zmodyfikowana w celu dostarczenia zdrowej wersji uszkodzonego genu do komórek skóry tych pacjentów. Następnie gen pomaga im wytworzyć formę kolagenu, której nie mogą wytworzyć. Większe wstępne badania żelu wykazały podobnie obiecujące wyniki, a producenci żelu mają złożyć wniosek o zatwierdzenie jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz