Ten cudowny materiał jest mocniejszy niż stal, ale lżejszy niż plastik

plastik
Inżynierowie chemicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli nowy materiał, który jest mocniejszy niż stal, ale lżejszy niż plastik. Przełom nastąpił po tym, jak naukowcy z MIT stworzyli dwuwymiarowy polimer — strukturę molekularną, w której połączone są ze sobą podobne jednostki — który formuje się w arkusze.

Nowy polimer nosi nazwę 2DPA1 i według czasopisma Nature jego producenci złożyli dwa patenty pozwalające na masową produkcję materiału. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z nadziejami naukowców, ich odkrycie może zrewolucjonizować produkcję powłok z tworzyw sztucznych. Michael Strano, profesor na MIT i główny autor badania, powiedział w artykule MIT News: „Zwykle nie myślimy o plastiku jako o czymś, co można wykorzystać do podparcia budynku, ale dzięki temu materiałowi można stworzyć nowe rzeczy wprowadzone. . „Ma bardzo niezwykłe właściwości i jesteśmy z tego powodu bardzo podekscytowani”.

Strano zauważył, że materiał ten może ostatecznie zostać wykorzystany jako powłoka dla takich przedmiotów, jak części samochodowe i telefony komórkowe. Jego lekkość i trwałość sprawiają, że po produkcji można szybko i wydajnie wytwarzać duże ilości 2DPA1.

Odkrycie może zrewolucjonizować sposób wytwarzania plastiku
Wszystkie inne znane polimery tworzą jednowymiarowe szczepy przypominające spaghetti, zauważa MIT News. Po dziesięcioleciach badań naukowcy doszli do wniosku, że polimery nie mogą być formowane w dwuwymiarowe szczepy (za pośrednictwem Fast Company ). To nowe odkrycie z pewnością udowodniło, że się mylili. Naukowcy opracowali tak zwany poliaramid, który po umieszczeniu w roztworze może samoczynnie składać się w arkusze 2D. Produkcja dużych ilości poliaramidu wymaga jedynie zwiększenia ilości związku melaminy użytego do jego wytworzenia.

Obecnie plastik jest często demonizowany, ponieważ często jest formowany w przedmioty jednorazowego użytku, takie jak pojemniki na żywność i polistyren, które są używane tylko raz i trafiają do oceanów. Jednak, jak zauważyła firma Fast Company, postępy w nauce o tworzywach sztucznych doprowadziły do ​​przełomowych innowacji, tak dużych jak samoloty i tak małych jak telefon komórkowy, który nosisz w kieszeni.

2DPA1 jest lepszy od tradycyjnego plastiku, ponieważ jego przypominająca arkusz konstrukcja jest do sześciu razy mocniejsza niż szkło kuloodporne. Ponadto łamanie polimeru wymaga podwójnej siły użytej do łamania stali. Krótko mówiąc, elektronika przyszłości może być znacznie potężniejsza.

Dodaj komentarz