Spadek cen chipów graficznych może sygnalizować zbliżający się koniec niedoborów półprzewodników

karta graficzna
Połączenie rosnącej podaży, spowalniającego popytu i zwiększonej wydajności powoduje spadek cen układów graficznych. Może to również sygnalizować początek końca niedoborów półprzewodników, które nękają świat od początku pandemii Covid.

Jack E. Gold, założyciel i główny analityk J.Gold Associates, firmy doradztwa komputerowego z Northborough w stanie Massachusetts, uważa, że ​​spadające ceny chipów graficznych są prostym przykładem podaży i popytu.

„Popyt na chipy graficzne spada wraz ze spadkiem sprzedaży komputerów po pandemii”, powiedział TechNewsWorld. „To, w połączeniu z firmami graficznymi, które poważnie ograniczają swoje możliwości kopania kryptowalut na chipie, zmniejsza popyt”.

To twierdzenie będzie nadal odnosić sukcesy tego lata, ponieważ społeczność kryptograficzna Ethereum przyjmie nowy sposób kopania kryptowalut. Metoda o nazwie „Proofstake” nie wymaga tak dużej mocy obliczeniowej i graficznej do wydobywania kryptowalut, jak wymagał tego poprzedni model.

Obecny spadek popytu nie oznacza spadku popularności chipów graficznych, kontynuuje Gold. „To naprawdę krótkoterminowa korekta na rynku” – powiedział.

„Cena jest prawie zawsze funkcją podaży i popytu” – dodał. „Jeśli ceny spadną, rynek wyprodukuje więcej żetonów, niż ludzie kupują”.

„Może to również oznaczać, że nadchodzi nowa generacja chipów i sprzedawcy detaliczni oczyszczają swoje zapasy”, powiedział. „To ta pora roku, w której wprowadzanych jest wiele nowych tokenów, które będą dostępne w okresie świątecznym”.

Ubezpieczenie użyteczności

Na cały rynek chipów, nie tylko chipów graficznych, wpływa spadający popyt i rosnące problemy z podażą. Shane Rau, analityk ds. półprzewodników w IDC, powiedział TechNewsWorld: „W tym roku sytuacja się poprawi. „Obecnie nie ma chipów na arenie zarządzania energią”. Jeśli chodzi o rynek układów graficznych, zauważył: „Po stronie popytu popyt na komputery PC spadał rok do roku w porównaniu do zeszłego roku” – powiedział.

„Po stronie podaży”, kontynuował, „Nvidia i AMD podjęły kroki w celu zwiększenia podaży poprzez zakup większej mocy i współpracę z dostawcami płytek i ściemniaczy. Oferują zakup całej pojemności, na jaką mogą sobie pozwolić, aby zmniejszyć ryzyko dla dostawców, jednocześnie zwiększając wydajność. ”

Dodał, że wahania cen chipów mogą wpływać na ceny innych komponentów dołączonych do karty graficznej.

” Nvidia i AMD często pomagają klientom swoich płyt głównych w zakupie pamięci graficznej, aby mogli kupić pamięć potrzebną ich płytom głównym w rozsądnej cenie. Może uzależniać” – wyjaśnia. „Jeżeli popyt na procesory graficzne lub ceny kart spadną, może to wpłynąć na popyt na pamięć graficzną i cenę pamięci dołączonej do płyt głównych”.

„Ważne jest, aby pamiętać, że klienci nie kupują procesorów graficznych” – dodał. „Kupują komputery z kartami GPU lub kupują karty. Karty składają się z wielu innych elementów i przechodzą przez różne ogniwa w łańcuchu dostaw. Każdy z nich dodaje swój zysk do tego, co płaci klient. Tak więc w ostatecznej cenie, którą płaci klient, jest więcej zmiennych niż w przypadku GPU.

Może to być również powodem, dla którego wciąż szaleją niedobory na rynku kart graficznych. Na przykład niedawny test Reutersa wykazał, że karty graficzne GeForce Nvidii są ledwo dostępne w sklepach takich jak BestBuy i Newegg Commerce.

Niezrównoważona dystrybucja chipów

Kolejną oznaką, że niedobory chipów zbliżają się do końca, jest stała poprawa indeksu Gartnera służącego do śledzenia łańcucha dostaw półprzewodników w magazynie. „Szacuje się, że [wskaźnik] poprawi się w 22. kwartale, który jest trzecim z rzędu kwartałem poprawy” — powiedział wiceprezes Gartnera, dywizji półprzewodników i elektroniki, Gaurav Gupta.

„Ze względu na niższą niż oczekiwano wydajność w 4Q21 oczekuje się, że GISST wejdzie do normalnego regionu w 3Q22”, powiedział TechNewsWorld.

Dodał, że wciąż brakuje chipów, takich jak układy sieciowe PMIC/FPGA/enterprise i mikrokontrolerów samochodowych. Dodał, że chipy oparte na 8-calowych panelach będą przez długi czas, nawet lata, doświadczać niedoborów, a także chwilowych niedoborów SoC
G w związku z przejściem na 5G.

Popyt na elektronikę użytkową, taką jak smartfony i laptopy, jest również słaby – kontynuował. Rosnące koszty i inflacja są głównymi przyczynami tego, zauważył, wraz z rosnącymi cenami paliw, zakłóceniami logistycznymi z powodu trwających ograniczeń Covid w Chinach oraz rosnącymi cenami towarów z powodu rosnących cen.Rosja dokonuje inwazji na Ukrainę.

„Niezrównoważona podaż tokenów pozostaje silna i powoduje, że indeks osiąga normalny zakres przed normalną podażą dla różnych tokenów”, powiedział. „Spodziewamy się, że w Q223 osiągniemy normalne zapasy dla wszystkich chipów”.

Nieregularne podnoszenie

Kiedy wydaje się, że podaż żetonów się poprawia, wyboje mogą wpaść na drogę i zakłócić zbieranie.

„Produkcja półprzewodników jest bardzo ważna”, powiedział Rau. „W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy, że niewyprodukowanie wystarczającej liczby procesorów graficznych może prowadzić do niedoborów. To jest symbol wieloznaczny, na który musisz uważać.

Nawet w przypadku mikroprocesorów brak innych komponentów może powodować problemy produkcyjne. „Jeśli producentowi PC brakuje kluczowego komponentu potrzebnego do wyprodukowania komputera, może przestać produkować cały komputer” — wyjaśnia Rau.

„Komputery również muszą być sprzedawane” – kontynuował. „Komputery z oddzielnymi procesorami graficznymi są często preferowane, ponieważ są drogie, więc można nimi latać samolotami, ale większość komputerów jest dostarczana na łodziach. W portach w USA nadal panuje impas. W Azji i Stanach Zjednoczonych systemy nie do wprowadzenia na rynek na czas.

Zamknięcie w Chinach może również wpłynąć na przesyłki. „Jeśli blokady zostaną przedłużone o kilka tygodni, mogą mieć znaczący wpływ na projekt systemu” – powiedział Rau.

„Jednakże, ponieważ niedobór utrzymuje się przez długi czas, podaż odbuduje się nierównomiernie, ponieważ niektóre żetony osiągną pełną zdolność reagowania na rynek szybciej niż inne”, dodał Gold.

„To będzie zależeć od węzła procesowego, w którym są one produkowane, od tego, jak będzie ewoluował rynek dla konkretnych urządzeń, takich jak układy pamięci, w porównaniu z procesorami” – kontynuował. „Musimy więc uważać na szerokie pociągnięcia, które mówią, że czegoś brakuje lub brakuje”.

Dodaj komentarz