Oprogramowanie PC

W porównaniu jednak z Amigą zawodność oprogramowania PC jest niezwykle niska — na przykład podczas pracy z bazą danych MIAmigaFile III komputer blokuje się w chwili, gdy drukarka jest fizycznie nie przy-łączona, a użytkownik wybierze opcję PRINT. Taka „kukułka” w programie dla PC szanującej się firmy nie ma prawa istnieć — ma to zbyt duży wpływ na popyt i dochody firmy.

O skutkach tego rodzaju niespodzianek dla użytkownika nie wspominam. o prawda, że Amiga daje użytkownikowi znacznie większe możliwości graficzne i dźwiękowe aniżeli standardowy PC. Jeśli komuś rzeczywiście zależy na tych właśnie zastosowaniach, to Amiga spełni tu swą roię znakomicie.
Aby dorównać tym możliwościom, trzeba zainstalować w PC np. kartę SVGA i odpowiednią kartę dźwiękową (np. MT32 firmy Roland); bez dobrego monitora też się nie obejdzie.

Minusem jest oczywiście dość duży wydatek, jaki trzeba ponieść; warto jednak przypomnieć, że rozbudowa Amigi do poziomu XT czy AT również nie jest najtańsza, a za dysk twardy 20 MB trzeba zapłacić tyle, co za dysk 80 MB (lub większy) i to z kontrolerem. Trzecia sprawa: przyszłość. Następna wersja (rozbudowana) tego samego komputera wcale niekoniecznie musi świadczyć o tym, że założenia konstruktorów się sprawdziły. Nie należy przy tym mylić sukcesu rynkowego z zastosowaniami — popularny i teraz C-64 odniósł olbrzymi sukces rynkowy, lecz zdecydowana większość oprogramowania to gry, podobnie ma się rzecz z Amigą (wystarczy porównać wzrokowo katalogi).

Tu wchodzimy w dość grząskie pojęcie do czego powinien służyć komputer jeśli chcesz mieć zabawę wyjątkowo efektowną, polecam jak najbardziej Amigę, ja jednak cenię możliwość rozwijania swoich zainteresowań. Najlepiej obrazuje, powiedzenie iż Amiga jest komputerem genialnym, lecz z „nie wyjaśnionych” powodów świat przyjął standard PC. o otwarciu granic ceny komputerów spadły.

Amigę można już nabyć za cenę standardowego PC/XT. Coraz więcej ludzi nosi się, więc z zamiarem zakupu komputera dla siebie czy pociech. Gdyby mnie czekał taki zakup wybrałbym prawdopodobnie PC z względu na jakość oprogramowania komfort pracy. Decyzję taką podia bym jako użytkownik, dla którego komputer jest narzędziem pracy wcale nie przeczę, że jest to oceną subiektywna. Nie zamierzam natomiast porównywać liczby oprogramowania, gdyż program programowi nie równy. Jeśli jednak ktoś chciałby zobaczyć, czym się charakteryzuje na prawdę uniwersalny program, to proponuję przyjrzeć się dokładniej arkuszowi kalkulacyjnemu.

Dodaj komentarz