Opóźnienie premiery ExoMars

Mars
Inwazja Rosji na Ukrainę, określana przez urzędników UE jako „barbarzyński atak” na „wolny i suwerenny kraj”, miała dalekosiężny wpływ na sposób, w jaki społeczność międzynarodowa traktuje Rosję, w tym na misje kosmiczne. Unia Europejska nałożyła na Rosję sankcje, na co Rosja odpowiedziała między innymi zawieszeniem wszystkich startów rakiet Sojuz z europejskiego kosmodromu Gujana na terenie Unii Europejskiej.

Ponadto międzynarodowe agencje kosmiczne zastanawiają się, jak poradzić sobie z partnerstwem z rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos w obliczu inwazji. Pytania o przyszłość Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, której Rosja jest partnerem, pozostają otwarte, zwłaszcza że szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin zagroził niedawno wycofaniem poparcia Rosji dla stacji (przez SpaceNews). Zagroził nawet opuścić stację rozliczeniową, która nie jest kontrolowana, ale zagrożenie to nie było poważnie poważnie społeczności (poprzez rozmowę).

Jednym z ważnych kwestii rozpatrywanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) jest program Exomars, który jest programem partnerskim Roscosmos, który planuje wysłać trajektorię i statek lądujący na Marsie. Ta misja obejmuje Łazik Rosalind Franklin, wyprodukowany przez ESA, zwany pionierem chemików i lądownika i sceny upadku Kazachstanu, wyprodukowane przez Rosjan. Mówi się, że rozpoczyna się w tym roku, latem 2022 r., Ale teraz wydaje się, że ten premier nie jest kontynuowany.

„Związane z kontynuującymi eksomarami, sankcjami i szerszym kontekstem rozpocznie się w 2022 r. Jest bardzo mało prawdopodobne, „napisał ESA w oświadczeniu. Ta agencja nie wyznacza dokładnie to, co zostanie dodane z programem, ale jak wskazuje,” ESA Dyrektor Generalny przeanalizuje wszystkie opcje i przygotowania formalnej decyzji w sprawie dalszych środków Państwa członkowskie ESA „Co najmniej dwa lata, ESA wyjaśniło go, że jest to reakcja na udziały rosyjskie na Ukrainie. Żałujemy o ofiarach ludzkich i tragicznych konsekwencji wojny na Ukrainie, napisał do tej agencji” Priorytety w celu podjęcia właściwej decyzji, nie tylko dlatego, że nasza siła robocza jest zaangażowana w programy, z odpowiednim poszanowaniem naszych wartości europejskich, zawsze kształtujemy metody współpracy międzynarodowej „.

rozpoczętych Łazika i Lander zaplanowano wcześniej na lato 2020, ale byłoby przełożone z powodu pandemii. Mars pierwotnie może zwykle mieć tylko 26 miesięcy, gdy Mars i Orbite Ziemia zbliżają się do ich najbliższego punktu. Po oczekiwaniu w 2020 r. Jeśli Łazik nie będzie uczestniczyć w tym roku, będzie musiał poczekać 2023, który będzie niezwykle drogi.

Niektórzy fani kosmos Mam nadzieję, że część misji z Azik może rozpocząć się w tym roku, jeśli zostanie znaleziony inny dostawca, ale oddzielenie ESA Łazika z RCISOPOS Lander nie jest prostym biznesem. Części Rosalind Franklin, takie jak radioaktywne jednostki grzewcze, są dostarczane przez roscosmos (przez ESA). Dlatego uruchomienie pierwszej osoby bez wsparcia roscosmos może wymagać ważnej metody terapeutycznej urządzeń Łaziku.

Dodaj komentarz