Obły naddźwiękowy odrzutowiec X-59 NASA ma zrewolucjonizować podróże lotnicze

samolot Concorde
NASA pojawiła się w wiadomościach dość późno. Niedawno przykuł uwagę świata wystrzeleniem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i nową orbitą, a także przyciąga uwagę misją Artemis na Księżyc i poza nią, a także podobnie jak naukowe wyczyny, które mają miejsce na Marsie i gdzie indziej. W tym tygodniu NASA ma pewne wiadomości, które pozostają przekonujące, mimo że zostały zdegradowane do bardziej swobodnej próby. Jego znakomity odrzutowiec testowy X59 Quiet SuperSonic Technology (QueSST) wykonał kolejny krok w kierunku zniesienia zakazu komercyjnych lotów naddźwiękowych nad lądem.

Kiedy ludzie myślą o naddźwiękowym odrzutowcu pasażerskim, od razu przychodzą im na myśl emerytowany Concorde. Jednak chociaż Concorde był w stanie osiągnąć 2,04 Macha, nigdy nie pozwolono mu działać z taką prędkością na lądzie. To nieco tłumi cały jego potencjał, ale ponieważ grzmot generuje ogromną ilość energii akustycznej – około 110 decybeli – niewykluczone, że nikt nie chce podczas codziennych czynności słyszeć przypadkowych dźwięków wybuchu czy grzmotu. Odrzutowiec NASA X59 QueSST znacznie zredukowałby ten dźwięk do tego, co opisuje jako bardziej miękkie uderzenie.

Test walidacji osiągnął

Inżynierowie z NASA Glenn Research Center niedawno przetestowali model X59 w małej skali w naddźwiękowym tunelu aerodynamicznym o wymiarach 8 x 6 stóp, aby zweryfikować modele. projekt. Celem jest wizualizacja technologii łagodzenia boomu NASA i sprawdzenie, czy jest ona zgodna z przewidywaniami modeli komputerowych NASA. X59, który ma około półtora metra długości, przeszedł tygodnie testów ze specjalną kamerą i czujnikiem, który odbiera fale uderzeniowe. Zdjęcia wykonane z Schlieren pokazują spójność lokalizacji i wielkości fal uderzeniowych przewidywanych przez poprzednie modele komputerowe, co jest kamieniem milowym w obserwacji lotu X59 w świecie rzeczywistym. John Wolter, główny badacz testu w tunelu aerodynamicznym X59 Sonic Boom, powiedział:

„Dzięki X59 chcieliśmy pokazać, że możemy zmniejszyć wpływ rozpraszającego hałasu na coś cichego. dostarcza organom regulacyjnym danych na temat hałasu i reakcji publicznej, co może prowadzić do nowych przepisów dotyczących naddźwiękowych lotów lądowych. Testy wykazały, że dysponujemy nie tylko cichszymi samolotami, ale także precyzyjnymi narzędziami potrzebnymi do przewidywania przyszłego hałasu samolotów.

Pasażerski lot naddźwiękowy nowej generacji Jeden krok bliżej rzeczywistości

Kolejnym krokiem w ramach projektu QueSST będzie podróż X59 do Tokio w Japonii w marcu w celu przeprowadzenia dalszych testów walidacyjnych w tunelu aerodynamicznym. Inżynierowie NASA będą współpracować z Japan Aerospace Exploration Agency i Boeingiem, aby zakończyć tę fazę. Tymczasem NASA i Lockheed Martin kontynuują prace nad kadłubem, aby przygotować się do wstępnych lotów testowych, które odbędą się pod koniec 2022 r. Następnie zespół przetestuje samolot przed nalotami społeczności. Nic nie zastąpi wycofanego Concorde’a z 2003 roku, kolejna generacja komercyjnych samolotów naddźwiękowych wydaje się być w zasięgu, gdy wydaje się, że czas minął.

Dodaj komentarz