Naukowcy znaleźli elementy budulcowe DNA i RNA w meteorytach

meteoryt
Od dawna wierzymy, że wiele kluczowych składników potrzebnych do stworzenia życia na Ziemi pochodzi z kosmosu. Uważa się, że źródłem tych składników są meteoryty, które wylądowały na planecie miliardy lat temu. Badania spadających skał kosmicznych w ciągu ostatniego stulecia potwierdziły obecność kilku zasad nukleinowych – potrzebnych do przechowywania informacji genetycznej w DNA i RNA – na tych meteorytach. Bazy znalezione na meteorytach obejmują adeninę, guaninę i uracyl. Jednak dwa kluczowe składniki potrzebne do udowodnienia tej teorii – cytozyna i tymina – wciąż umykają naukowcom. Bez określenia obecności tych związków na tych kosmicznych skałach byłoby prawie niemożliwe, aby naukowcy udowodnili od dawna utrzymywaną teorię, że życie na Ziemi ma związek kosmologiczny.

Jednak ostatnie wydarzenia mają to zmienić. Postępy w technikach wykrywania i ekstrakcji doprowadziły w końcu naukowców do wykrycia cytozyny i tyminy w czterech meteorytach, które spadły na Ziemię pod koniec lat 60.

Nowe techniki wykrywania

Zespół naukowców Do czołowych naukowców w jego badaniach należy Daniel Glavin, astronom z NASA Goddard Space Centrum lotów. Twierdzi, że to odkrycie oznacza pierwszy przypadek wyizolowania wszystkich zasad znalezionych w DNA i RNA z jednego meteorytu. Aby upewnić się, że ich odkrycia były dokładne, przeprowadzono testy na czterech różnych meteorytach zebranych z różnych regionów Ziemi. Ku ich zaskoczeniu wszystkie cztery wykazały ślady tych ważnych związków organicznych.

W tym badaniu naukowcy wykorzystali nową technikę wydobywczą opracowaną przez geochemika Yasuhiro Oba z Uniwersytetu Hokkaido w Sapporo w Japonii. Ta technika obejmuje ekstrakcję zimną wodą – proces znacznie łagodniejszy niż starsze techniki, które wymagały użycia kwasów. Według Oba, nowa metoda ma „czułość większą niż rzędy wielkości” niż techniki stosowane w poprzednich badaniach. Nowa technika działała dobrze w przeszłości, kiedy inny zespół naukowców wykorzystał ją trzy lata temu do odkrycia innego nieuchwytnego związku organicznego – rybozy – z trzech meteorytów.

Wciąż pojawiają się pytania dotyczące wpływu meteorytu

Chociaż odkrycie tych ważnych składników wielu meteorytów jest zachęcającym znakiem, nadal istnieją pytania, czy związki te wnikną w skałę po uderzeniu w powierzchnię naszej planety, czy nie . Naukowcy nie wykluczyli całkowicie możliwości skażenia tych skał przez pierwiastki już obecne na Ziemi. Ostateczne wyniki prawdopodobnie nie będą dostępne, dopóki testy nie zostaną przeprowadzone na próbkach pobranych poza ziemską atmosferą.

I to właśnie robią naukowcy. W 2020 roku japońska misja kosmiczna Hayabusa wydobyła kawałek skały z powierzchni asteroidy zwanej Ryugu i zwróciła go na Ziemię w celu zbadania. NASA również pracuje nad podobną misją i oczekuje się, że we wrześniu 2023 organizacja będzie miała podobną próbkę odzyskaną z asteroidy Bennu. Po zakończeniu naszych ostatnich badań nad tymi nieskażonymi fragmentami skał, możemy jednoznacznie wykazać, że kluczowe składniki, które katalizują życie na Ziemi, rzeczywiście pochodzą spoza przestrzeni.

Dodaj komentarz