Naukowcy tworzą paliwo z gazów cieplarnianych

efekt cieplarniany
Inżynierowie z Uniwersytetu w Cincinnati opracowali metodę produkcji paliwa z wykorzystaniem gazów cieplarnianych.

Proces ten ma potencjał wytwarzania paliwa zarówno na Ziemi, jak i na Marsie. Jeśli proces zostanie dopracowany, może się okazać, że jest to coś, czego NASA musi dostarczyć dla rakiet i innych zastosowań na powierzchnię Marsa w przyszłych misjach załogowych.

Naukowcy wykorzystali katalizator węglowy i reaktor do przekształcania dwutlenku węgla w metan.
Zastosowana reakcja to znana jako reakcja Sabatiera, nazwana na cześć zmarłego chemika Paula Sabatiera.
Co ciekawe, proces ten jest już wykorzystywany przez ISS do usuwania dwutlenku węgla wydychanego przez astronautów z powietrza i przekształcania go w paliwo rakietowe do silników rakietowych ze stacji

Ponieważ atmosfera Marsa składa się prawie całkowicie z dwutlenku węgla, naukowcy uważają, że astronauci żyjący na powierzchni czerwonej planety mogą wyprodukować połowę paliwa potrzebnego do powrotu do domu. Zdolność do generowania paliwa na powierzchni Marsa znacznie zmniejszyłaby ilość paliwa, którą trzeba przetransportować z Ziemi. Zmniejszając wagę paliwa, które musi znajdować się na Marsie z Ziemi, astronauci mogą przewozić żywność, wodę i sprzęt naukowy.

Tutaj, na Ziemi, proces ten ma potencjał gazów cieplarnianych z powietrza do zwalczania zmian klimatycznych, jednocześnie tworząc źródło paliwa, które może być wykorzystane przez innych. W laboratorium inżynierowie eksperymentują z różnymi katalizatorami reakcji, w tym z kropkami kwantowymi grafenu, w poszukiwaniu sposobów na zwiększenie wydajności metanu.

W ciągu ostatniej dekady w procesie wprowadzono ulepszenia, dzięki czemu proces konwersji 100 jest bardziej produktywny niż w momencie odkrycia. Zespół pracował również z konwerterami katalitycznymi dla różnych rodzajów paliwa, w tym etylenu. Etylen jest szczególnie ważny, ponieważ jest produktem używanym do wytwarzania różnych produktów, w tym plastiku i gumy.

Dodaj komentarz