Modem telefoniczny Hmd 2402

Modem Hmd 2402p jest typowym przedstawicielem popularnej klasy urządzeń przeznaczonych dla użytkowników komputerów Pc. Korzystanie w tym przypadku z modemu wykonanego jako karta wkładana do środka komputera jest bardzo wygodne. Uzyskuje się więcej miejsca na biurku, ginie plątanina kabli.

Jedynym mankamentem jest brak możliwości wizualnej kontroli jego pracy. Z oczywistych względów nie może on zawierać typowych dla modeli wolno stojących kontrolek. Co Otrzymujemy? karta modemu umieszczona jest w eleganckim kartonowym pudełku wyłożonym gąbką. Dodatkowo została ona zapakowana w antystatycznej torebce. Oprócz modemu w pudełku znajdują się: instrukcja obsługi w języku angielskim, dyskietka z oprogramowaniem komunikacyjnym i kabel telefoniczny zakończony po obu stronach złączami amerykańskimi typu „bell”.

Jedyną czynnością jaka musi być wykonana przed wsunięciem karty w złącze płyty głównej jest ustawienie numeru portu szeregowego, przez który będzie się modem komunikował z komputerem. Podłączenie do linii telefonicznej wymaga pocięcia kabla i zamontowania na nim polskiej wtyczki telefonicznej. Ponieważ kabel ma 4 przewody a do wtyczki podłącza, ię dwa, za pierwszym razem ma to prawo się nie udać. Drugą połówkę przewodu można wykorzystać do przyłączenia aparatu telefonicznego — na tylnej ściance znajduje się odpowiednie gniazdo. Po ustawieniu mikro przełącznikami portu komunikacyjnego na Com2, uruchomiłem program komunikacyjny Telix i zapragnąłem gdzieś zadzwonić. Dodatkowo istniejący w komputerze pierwszy port szeregowy również przestał działać! Nie zniechęcony niepowodzeniem zmieniłem ustawienie portu w modemie na Com3 — pomogło. Od tej chwili wszystko działało poprawnie.

Jak już wspomniałem producent modemu dostarcza oprogramowanie komunikacyjne. Zwykle jest nim program Bitcom, w przypadku modemu Hyundai oprogramowanie napisane zostało również przez tę firmę. Program nie ma rewelacyjnych możliwości — tylko dwa protokoły transmisji plików: Xmodem i Kermit. Przy pracy modem umożliwia transmisję danych w trybie Full-duplex z prędkościami: 300, 1200, 2400 bitów na sekundę. Transmisje te są zgodne z zaleceniami europejskimi Ccitt i amerykańskimi Bell. Sterowanie odbywa się przy pomocy komend rozszerzonego zestawu At, nie ma wbudowanego protokołu kompresji/korekcji błędów Mnp. Współpraca z popularnymi programami komunikacyjnymi również odbywała się bez kłopotów. Z pełnym powodzeniem wypróbowałem Telix-a i Procomm-a.

Liczba błędów podczas transmisji nie odbiegała od innych wcześniej testowanych modeli. Modem posiada wbudowaną pamięć Eeprom w której można zapisać aktualnie wykorzystywane parametry pracy.
Jest to szczególnie cenna opcja dla użytkowników najprostszego oprogramowania, ustawienie wszystkich żądanych parametrów uzyskuje się za pomocą jednego rozkazu. Na karcie modemu umieszczono głośnik, dźwięk jaki jest słyszany jest wyraźny i przyjemny dla ucha. Miłym zaskoczeniem jest wprowadzone na tylnej ściance pokrętło płynnej regulacji jego głośności — bardzo przydatne i użyteczne. Modem Hyundai Hmd 2402p kosztuje 92$, za taką cenę jest godny polecenia dla wszystkich posiadaczy komputerów Pc nie potrzebujących wyrafinowanych możliwości.