Jak przygotować się do otwarcia restauracji?

Decyzja o założeniu własnego biznesu może być trudna, ale w większości wypadków jest opłacalna. Podobnie będzie, jeżeli chodzi o własną restaurację. Jeżeli gastronomia jest Twoją pasją – nie wahaj się. Przemyśl dokładnie swoje pomysły i startuj z biznesem. Od czego zacząć?

Na początek warto pomyśleć o pieniądzach. Zanim jeszcze będziesz planować budżet, warto abyś zorientował się w aktualnych cenach. Ile będzie kosztował miesięczny wynajem lokalu lub zatrudnienie personelu? Ile mniej-więcej będziesz musiał wydać na sprzęt albo wykończenie wnętrza? Jeżeli będziesz znał te liczby, planowanie potrzebnej ilości pieniędzy będzie znacznie łatwiejsze. Jeżeli chodzi o budżet, możesz użyć własnych oszczędności lub zdecydować się na zebranie przydatnych informacji o dotacjach bądź kredytach, które możesz otrzymać na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Sprzęt gastronomiczny będzie jedną z podstawowych inwestycji, które Cię czekają. Dlatego też poświęć temu przedsięwzięciu wiele uwagi. Możesz na przykład zdecydować sprzęt jakich producentów kupisz. Do tych popularnych będą należeć na przykład STALGAST czy HENDI. Aby podjąć właściwą decyzję, dobry pomysłem będzie zdobycie większej ilości informacji o jakości sprzętu różnych producentów. Oczywiście zwykle lepiej jest zainwestować w sprzęt nic więcej – ten lepszej jakości będzie dłużej służył Twojej restauracji.

Lokal, który kupisz lub wynajmiesz również będzie miał duże znaczenie. Istotna będzie oczywiście jego lokalizacja. W wielu wypadkach dobrym pomysłem będzie centralna lokalizacja w mieście, ale wiąże się ona zwykle z bardzo wysokim czynszem. Zastanów się, czy możesz sobie na to pozwolić. Warto zwrócić uwagę też na inne możliwości – czy będzie można na przykład wystawić stoliki na zewnątrz latem? Czy pomieszczenie będzie wystarczająco duże, byś mógł zrealizować Twój plan i ambicje?

Gdzie wybrać się na zakupy? Potrzebne będzie oczywiście wyposażenie gastronomii, o którym pisaliśmy wyżej. Pamiętaj jednak o tym, że oprócz kuchni, jest również sala. W niektórych wypadkach być może będziesz potrzebował usług wykwalifikowanego architekta wnętrz, który smutne pomieszczenie przemieni w stylowe, przyciągające klientów miejsce. Będą potrzebne oczywiście meble – między innymi krzesła i stoły. Na szczęcie istnieje wiele firm, które specjalizują się w kompleksowym wyposażeniu lokali gastronomicznych i to do nich można się udać z tymże zadaniem.

Dodaj komentarz