Drewniany nóż znacznie ostrzejszy niż stalowy ?

nóż
Zwykle, gdy widzimy noże przeznaczone do kuchni, są one wykonane z metalu lub ceramiki.

Czasami, jeśli masz pożywienie, dostajesz plastikowy nóż. Grupa naukowców z Uniwersytetu Maryland ma nóż z twardego drewna. Zespół twierdzi, że ich nóż z twardego drewna jest trzy razy ostry niż nóż stołowy ze stali nierdzewnej.

Udało mu się bez problemu pokroić umiarkowanie dobry stek. Według pierwszego autora artykułu Teng Li, nóż może być używany wielokrotnie. Noże drewniane można ostrzyć, co umożliwia ostrzenie noży stalowych za pomocą dowolnej dostępnej ostrzałki. Aby stworzyć nóż z drewna, naukowcy mają dwuetapową metodę utwardzania.

nóż do pieczywa

Ten dwuetapowy proces może zwiększyć twardość ostrza noża 23 razy. To, co naukowcy zrobili, aby uczynić drewno tak ostrym, to, aby zapewnić wysoki poziom celulozy w drewnie. Generalnie drewno zawiera tylko około 50% celulozy, która jest materiałem używanym do zapewnienia strukturalnej integralności drzewa. Druga połowa cząsteczki składa się zwykle ze słabszych cząsteczek.

Naukowcy opracowali dwuetapową metodę, która pozwoliła im usunąć słabsze cząstki, pozostawiając jedynie celulozę. Drewno jest następnie impregnowane olejem mineralnym, aby je chronić i zachować ostrość podczas użytkowania i po myciu. Mikroskop o wysokiej rozdzielczości służy do kontroli narzędzia w celu określenia, co zapewnia jego wytrzymałość po użyciu.

Zespół odkrył w swoich badaniach mikroskopowych, że wynaleziony przez nich dwuetapowy proces może zapobiec wnikaniu defektów do ostrza. Li wskazał, że wytrzymałość kawałka materiału jest wrażliwa i zależy od wielkości i gęstości defektów, takich jak puste przestrzenie, kanały czy wnęki.

Dodaj komentarz