Dlaczego rosyjskie wojska mogły być narażone na promieniowanie?

promieniowanie
Kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, konflikt dotknął wiele różnych części kraju, w tym z wielu powodów niebezpieczny obszar – miasto Czarnobyl, a zwłaszcza Czarnobylski Czerwony Las. Wojska rosyjskie zajęły miasto i jego okolice w lutym i marcu 2022 roku. Zdaniem Ukrainy ta decyzja nie pozostanie bez konsekwencji. Nie jest to zamaskowane zagrożenie – Ukraina odnosi się do skutków rozległego promieniowania, któremu rosyjskie wojsko musiało poświęcić dużo czasu.

W przeciwieństwie do wielu innych części Ukrainy, Czarnobyl nie był tętniącym życiem miastem pełnym ludzi podczas rosyjskiej inwazji. Miasto jest opuszczone od 1986 roku, kiedy doszło do poważnej awarii jądrowej, w której uszkodzony reaktor spowodował eksplozję w miejscowej elektrowni jądrowej. Chociaż uważa się, że w wyniku zderzenia zginęło tylko 31 osób, pozostałe promieniowanie ma dalekosiężne skutki do dnia dzisiejszego.

W rezultacie ustanowiono Strefę Przejściową Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu (powszechnie znaną jako Strefa Wykluczenia Czarnobyla). Obszar ten obejmował około 19 mil w promieniu wybuchu i nadal jest silnie zanieczyszczony ponad 30 lat później. W Czarnobylu mieszka jeszcze tylko około 100 osób, a nowi obywatele nie są wpuszczani, więc miasto powoli umiera. To właśnie tam, na tym niebezpiecznym, opustoszałym i skrajnie odległym terenie, na kilka tygodni osiedlała się armia rosyjska.

energia nuclearna

Rosyjskie wojsko może być dotknięte chorobą popromienną

Przepowiednia pochodzi od Jehwena Kramarenko, szefa Państwowej Administracji Stref Wykluczenia Ukrainy. Zostało to dostarczone przez Business Insider. W rozmowie z prasą pan Kramarenko wspomniał, że wojska rosyjskie stacjonowały w strefie zastrzeżonej przez pięć tygodni. Rosyjskie wojsko zrzekło się teraz kontroli nad tym obszarem, ale 5 tygodni żołnierzy w Czerwonym Lesie może mieć trwały wpływ na ich zdrowie – a niektóre z tych problemów już zaczynają się pojawiać – mówi Kramarenko.

Reuters powiedział, że Czerwony Las, raczej mały las sosnowy, który zmarł po wybuchu jądrowym w Czarnobylu, był najbardziej skażoną częścią strefy wykluczenia. Armia rosyjska kopała okopy w lesie i stacjonowała tam do początku tego miesiąca. Kramarenko potwierdził również, że zauważono rosyjskich żołnierzy jeżdżących po lesie bez żadnego sprzętu ochronnego, który chroniłby ich przed promieniowaniem środowiskowym. W rezultacie musieli wdychać opad.

W tej chwili nie ma sposobu, aby określić dotkliwość promieniowania. CDC wymienia szereg możliwych konsekwencji, które mogą wpłynąć na ludzi narażonych na długotrwałe promieniowanie. Skutki krótkoterminowe obejmują ostry zespół popromienny, ale skutki długoterminowe mogą być gorsze, a nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe są wymienione jako dwa najgorsze scenariusze. Ukraińska firma energetyczna Energoatom powiedziała Guardianowi, że rosyjskie wojska odeszły w stanie „paniki” na początku tego miesiąca, ponieważ odczuły skutki promieniowania. Wojska te wróciły do ​​Rosji, aw niektórych przypadkach na Białoruś.

Szkody wyrządzone podczas ich pięciu tygodni okupacji są w tym momencie trudne do oszacowania, ponieważ Ukraina nie wie, jakim promieniowaniem została skażona. Ta sprawa może pozostać nierozwiązana przez długi czas, ponieważ obszar stracił moc podczas konfliktu, co oznacza, że ​​trudno jest określić, jakie są obecnie poziomy promieniowania w Czarnobylu.

Dodaj komentarz