Dlaczego nie kupuj testerów perfum ?

Istnieje dużo nieporozumień wokół tego tematu. W sieci można znaleźć wiele dosyć karkołomnych teorii że testery perfum są mocniejsze, aby zachęcić do zakupu. Patrząc na to logicznie nie ma to żadnego sensu. Firma produkująca perfumy która by tak robiła szybko straciła by klientów.

Już sobie wyobrażam klientów którzy po wypróbowaniu testera kupują produkt pełnowartościowy i dochodza do wniosku że po prostu zostali oszukani.

 

Skąd się biorą testery ?

Jakaś część produkcji np. 5% każdej marki perfum schodzi z taśmy produkcyjnej jako produkt DEMONSTRACYJNY.  Jak sama nazwa wskazuje, jest oferowana najczęściej za darmo przez producenta lub dystrybutora, jako pomoc przy sprzedaży klientowi docelowemu. Każdy klient zaopatrujący się w perfumeriach stacjonarnych wie, że można sobie wypróbować zapachy przed kupnem, za pomocą testerów, które stoją na półkach.  W perfumerii stacjonarnej można poprosić także o „odlewkę” z flakonu testera dla próbowania zapachu. Po to właśnie producenci stworzyli tzw. tester. 

 

Skąd nadwyżki testerów ?

Od lat rozwijający się handel internetowy doprowadził do sytuacji gdzie stanowcza większość sprzedaży perfum dokonowyana jest online. W takim wypadku testery które otrzymują dystrybutorzy i perfumerie internetowe gdzieś się muszą podziać ponieważ nie sa potrzebne do bezpośredniego zachęcania do kupna klientów. 

 

Nie kupuj testerów perfum #1

Prawie nigdzie nie można znależć podstawowej i chyba najważniejszej informacji iż w Unii Europejskiej handel testerami w tym też perfum jest niezgodny z prawem. Można zadać sobie pytanie a co mi za to grozi ? Nie jestem prawnikiem jednak wydaje się że kupując towar nie do końca legalnie wprowadzony na rynek stajemy się paserem. Oczywiście wątpię, aby komukolwiek kupującemu testery perfum w ilościach śladowych groziły jakieś sankcje prawne.

W hurtowym obrocie testerami perfum  występuje bardzo ciekawa sytuacja prawna. Najczęściej produkty te są poddawane pewnemu zabiegowi prawno -ksiegowemu. Sztuczka polega na tym iż testery perfum są reimportowane do Europy z krajów w których nie obowiązuje prawo EU lub podobne chroniące prawa właściciela marki. Po takim zabiegu testery pojawiają się na rynku europejskim jako produkt legalnie sprowadzony z zagranicy z opłaconymi należnościami celno skarbowymi i który może być dalej odsprzedawany. Jednak nadal ciąży na nim podstawowa wada prawna, nigdy legalnie nie zostały wprowadzone do obrotu przez właściciela marki. Właśnie takich przypadków dotyczył wyrok Trybunału Europejskiego. 

Drugie ważne pytanie które ciśnie się na usta dlaczego w takim razie w Polsce z łatwością można znależć pełny wybór testerów perfum ? To jest bardzo ciekawe i ważne pytanie. Patrząc na to z boku wydaje się że nie wiadomo o co chodzi. Stare powiedzenie głosi iż jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o… pieniądze. Tak, podobnie jest w tym wypadku. . Co z tego że prawie na każdym pudełku testera perfum jest wyraźny napis NOT FOR SALE (Nie na sprzedaż).

tester not for sale

Wiele sklepów internetowych ma większy wybór perfum w postaci testerów niż w wersji standardowej. Nie wspominając już o perfumeriach internetowych które posiadają w ofercie tylko testery lub pochodne czyli tzw. próbki i odlewki perfum. Handel tymi towarami kwitnie także na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych.

 

Kto „ściga” handel testerami, próbkami i odlewkami perfum ?

Ponieważ zgodnie z powołanym już wyrokiem Trybunału Europejskiego w.w  „produkty” nigdy nie zostały wprowadzone do obrotu przez producenta czy właściciela marki handel nimi jest nielegalny. Czy handel ten kontrolują i sankcjonują służby państwowe  ? Odpowiedź jest prosta , nie . Tym procederem zajmują  się kancelarie prawne które mają podpisane umowy z właścicielami marek.  Tymi ostatnimi najczęściej są ogromne korporacje i żądane kary i zaduśćuczynienia mogą byc naprawdę duże.

 

Nie kupuj testerów perfum #2

 

Drugim także istotnym powodem aby nie kupować testerów perfum i produktów pochodnych jest fakt iż na rynku aż roi się od podróbek. Nie potrzeba chyba nikomu tłumaczyć że dużo łatwiej i taniej jest podrobić tester perfum niż produkt pełnowartościowy. Dlatego też tzw. podróbek testerów perfum jest na rynku dużo i możesz chcąc czy nie stać się ofiarą oszustwa.