Astronomowie odkryli nowe obszary formowania się gwiazd w Drodze Mlecznej

wszechświat
Astronomowie wykorzystali dwa najpotężniejsze na świecie radioteleskopy do uchwycenia wielu bardzo szczegółowych i czułych obrazów Drogi Mlecznej. Astronomowie byli w stanie wykorzystać radioteleskopy do wykrywania wielkoskalowych oznak formowania się gwiazd, które wcześniej były niewidoczne. Teleskopy użyte w tym badaniu to VLA (Very Large Array) Karla G. Jansky’ego oraz niemiecki 100-metrowy teleskop Effelsberg.

Astronomowie twierdzą, że gwiazdy 10 razy cięższe od Słońca są ważnymi składnikami galaktyki i mają znaczący wpływ na swoje środowisko. Dla astronomów tajemnicą jest zrozumienie, w jaki sposób powstają takie gigantyczne gwiazdy. Naukowcy rozwiązali tę zagadkę, badając galaktyki przy użyciu różnych długości fal, w tym radiowych i podczerwonych.

Nowa ankieta nazywa się GLOSTAR i ma na celu wykorzystanie ulepszonych możliwości VLA po aktualizacji w 2012 roku, umożliwiając VLA wytwarzanie danych, które wcześniej były niemożliwe. Projekt dostarczył astronomom nowych danych na temat procesów cyklu życia masywnych gwiazd i materii między gwiazdami. Wykrył ślady wczesnych stadiów powstawania masywnych gwiazd, w tym zwarte obszary gazowego wodoru zjonizowanego przez silne promieniowanie młodych gwiazd i emisje radiowe z cząsteczek metanolu.

Cząsteczki metanolu mogą wskazać lokalizację bardzo młodych gwiazd, które wciąż są głęboko okryte obłokami gazu i pyłu, które tworzą wewnątrz. GLOSTAR odkrył również wiele pozostałości po wybuchach supernowych, które są wynikiem śmierci masywnych gwiazd. Wcześniejsze badania wykazały mniej niż jedną trzecią oczekiwanej liczby pozostałości po supernowych w Drodze Mlecznej.

Jednak GLOSTAR podwoił liczbę znalezioną przy użyciu samych danych z pliku. Astronomowie spodziewają się znaleźć jeszcze więcej pozostałości po supernowych, gdy przejrzą dane z Effelsberg.

Dodaj komentarz